Džepni sat započeo je kao svojevrsni minijaturni sat. Rane satove pokretale su unutarnje opruge. Kako se opruga odmatala, napajalo je seriju zupčanika koji su kontrolirali kretanje sata. S vremenom je džepni sat postajao sve složeniji – ipak su to bili muški satovi i često statusni simboli. Ukrašene zlatne futrole sadržavale su sofisticirane pokrete zajedno s draguljima i pomoćnim brojčanicima. Različite značajke džepnog sata mogu pomoći u identificiranju njegovog razdoblja izrade.
Otvorite futrolu za džepni sat. Neki muški satovi jednostavno će se otvoriti. Poklopac se odvija na nekim kućištima. U većini drugih slučajeva pažljivo podignite poklopac navlake za džepni sat pomoću noža. Prisutnost vrlo malih kukica i sitnih usnica tipično ukazuje na Usporedite serijski broj s popisima na stručnim web stranicama. Popisi su dostupni i za određene proizvođače – a muški satovi se redovno nalaze na tim popisima.kućište. Nemojte silom otvarati kućište džepnog sata. Ako se sat ne otvara, odnesite ga proizvođaču satova.
Potražite serijski broj koji je ugraviran na satu. Zanemarite brojeve koji se pojavljuju na ostalim dijelovima sata. Ako je sat proizvela tvrtka Bulova, serijski broj pojavit će se na samom kućištu. Na licu sata će se pojaviti ime proizvođača.
Obratite pažnju na sva slova koja slijede brojevima iz serijskog broja. Neki su proizvođači koristili ove kodove kao naznake datuma proizvodnje.
Usporedite serijski broj s popisima na stručnim web stranicama. Popisi su dostupni i za određene proizvođače – a muški satovi se redovno nalaze na tim popisima.
Identificirajte satove bez serijskih brojeva ispitujući stil kućišta. Satovi iz devetnaestog stoljeća obično su vrlo ukrašeni i odražavaju umjetničke ukuse carstva ili viktorijanskog razdoblja. Satovi ranog 20. stoljeća često sadrže dinamične geometrijske oblike.
Potražite dragulje unutar mehanizma. Nakit se koristio kao ležaj u engleskim džepnim satovima još najmanje od ranog 18. stoljeća. Satovi koji nisu engleski nisu koristili dragulje tek otprilike stoljeće kasnije.
Slova u serijskim brojevima obično označavaju sat nešto kasnije izrade. Primjerice, Hamilton je slova kao kodove počeo upotrebljavati tek oko 1940. godine kad su njihovi muški satovi u pitanju.